24 lutego oczy całego świata skierowały się ku Ukrainie. Wszystkie inne rzeczy spadły na dalszy plan. Ludzie zjednoczyli się i wspólnie przyjęli jeden cel – pomoc zaatakowanej Ukrainie i ludziom, których świat zawalił się z dnia na dzień. Swoje wsparcie zadeklarował również Zakon Maltański.
Zakon Kawalerów Maltańskich to zgromadzenie świeckie, które od lat niesie pomoc humanitarną. Poza tym, przyjmuje charakter wojskowy, rycerski, a także szlachecki.
Zakon Maltański od zawsze pozostaje wierny przyjętym przez siebie zasadom brzmiącym: ,,obrona wiary i służba ubogim i cierpiącym’’. Nazywani też szpitalnikami, spełniają te założenia poprzez ochotnicze niesienie pomocy humanitarnej oraz działalność medyczną i społeczną. Obecnie Zakon działa w 108. krajach i w różnych organizacjach jako obserwator (ONZ, UNESCO, UNICEF, Unia Łacińska). W Polsce należy do niego 160 osób, w tym politycy, m.in. Marcin Libicki.
Zakon powstał w 1048 roku, jego korzenia sięgają nieformalnego bractwa zawiązanego przy szpitalu św. Jana Chrzciciela. Dużą sławę kawalerom przyniosło budowanie i prowadzenie pierwszych średniowiecznych szpitali. Przez lata kontynuowali swoje starania i teraz ich działalność rozrosła się na różne sfery. W niniejszym tekście, pamiętając o wielu dokonaniach zakonu w przeszłości, przedstawiamy ich przedsięwzięcia po roku 1989.
Już po wznowieniu swojej działalności w roku 1992, przystąpili do realizowania pomocy. Rozpoczęli od wsparcia przy wznoszeniu Specjalistycznej Przychodni Onkologicznej ,,Pomoc Maltańska” w Poznaniu. Zajmowała się ona diagnostyką i leczeniem nowotworowych chorób piersi u kobiet. Wykonano tam aż 87 tysięcy diagnoz.
Niedługo później, dzięki ich zaangażowaniu, powstał Środowiskowy Dom Samopomocy – Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie (koło Poznania). Następnie Warsztaty Terapii Zajęciowej Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Poznaniu, obecnie w dwóch filiach, które opiekują się osobami dorosłymi i niepełnosprawnymi umysłowo. Zawiązuje się Centrum Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym ich Rodzinom w Krakowie, prowadzące również integracyjne przedszkole, poradnię dla dzieci z autyzmem, poradnię zdrowia psychicznego i poradnię logopedyczną. W tym samym czasie rozwijał się Powiatowy Szpital Pomocy Maltańskiej Błogosławionego Gerarda w Barczewie (pod Olsztynem) dla chorych pozostających w stanie śpiączki oraz Dom Pomocy Społecznej Michała Archanioła dla osób upośledzonych umysłowo i psychicznie chorych z oddziałem dla osób z chorobą Alzheimera w Szyldaku (koło Ostródy).
W 2013 roku w Poznaniu powstało Centrum Pomocy Maltańskiej „Komandoria”, w którym zlokalizowano Maltańskie Gabinety Specjalistyczne, filię Warsztatów Terapii Zajęciowej, Centrum Geriatryczno-Gerontologiczne oraz Oratorium Maltańskie, udzielające pomocy w zakresie szkoły podstawowej dla uczniów ze środowisk ubogich i patologicznych.
Kawalerowie organizują również obozy dla osób niepełnosprawnych oraz pielgrzymki do Lourdes. Z kolei Maltańska Służba Medyczna zabezpiecza opiekę medyczną podczas uroczystości religijnych i pielgrzymek, w tym papieskich wizyt w Polsce.
MSM prowadzi także działalność wychowawczą wśród młodzieży, tworzy grupy kadetów oraz prowadzi kursy pierwszej pomocy. Organizacja kontynuuje działalność prowadzoną przez zespół wolontariuszy utworzony w Krakowie w 1990 roku i działa w oparciu o wolontariat, a uzyskane kwoty w całości są przeznaczane na działalność statutową oraz w sprzęt medyczny, szkolenia i działalność socjalną
Warto wspomnieć o Opłatku Maltańskim. W okresie bożonarodzeniowym, w około 30. miastach, osoby ubogie i samotne mogą liczyć na zaproszenie do restauracji na wieczerzę wigilijną, spotkanie z przedstawicielami Zakonu, hierarchami kościelnymi i przedstawicielami władz samorządowych. Podczas wydarzenia dorośli otrzymują prezenty w postaci produktów żywnościowych, a dzieci zabawki i książki.
Jak widać, pomoc i działanie ze strony Zakonu maltańskiego możemy dostrzec wszędzie wokół nas, a jak ona wygląda w obecnej sytuacji wojny za naszą wschodnią granicą?
Już 25 lutego, czyli zaledwie jeden dzień po militarnym ataku Rosji na Ukrainę, Zarząd Związku Polskich Kawalerów Maltańskich podjął decyzję o pomocy humanitarnej. Natychmiast opublikowano w prasie apel o pomoc. Dzięki przekazanym instrukcjom, w bardzo krótkim czasie zebrano setki wolontariuszy. Również dzięki szkoleniom prowadzonym przez Maltańską Służbę Medyczną we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i z pomocą środków unijnych, na Ukrainie już od 2014 roku, a zatem od faktycznego momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, znajdowało się blisko 2500 osób przeszkolonych w pomocy przedmedycznej, policjantów, strażaków i nauczycieli. Do Polski, dzięki apelowi Zakonu, przyjechali w tym roku ratownicy medyczni z darami z Niemiec, Czech, Belgii, Anglii, Estonii oraz Litwy, w tym lekarze oraz pielęgniarki. Na Ukrainie od 25 lat działa też Maltańska Służba Dopomogi, w której funkcjonuje 12 ośrodków wolontariatu.
Obecnie przez Zakon prowadzone są: 3 punkty pomocy przy granicy (w Hrebennem, Korczowej i Krościenku), 13 punktów zbiórek, oddziały w Ukrainie i 1 punkt relokacyjny. W punktach przygranicznych udziela się pomocy medycznej i socjalnej. Są one także miejscem przekierowywania niezbędnych produktów do konkretnych miejsc na Ukrainie.
Dzięki pomocy Zakonu ewakuowano 850 osób (głównie chorych), umożliwiono wyjazdy zagraniczne dla 240. i zapewniono zakwaterowanie dla 250. Uchodźcy są przewożeni do Polski również w trasach powrotnych busów z zaopatrzeniem medycznym i żywnością regularnie wysyłanych przez Zakon. Na dzień 24 marca koszt pomocy udzielonej Ukrainie przez Zakon Maltański szacuje się na 24 mln PLN.
Wszystkie akcje Zakonu są koordynowane z ośrodkami zdrowia, rządem i lokalnymi władzami, a sam Zakon współpracuje z organizacjami takimi jak WHO, ONZ, Fundacją św. Mikołaja, Malteser International i Prologis. Wszystkie akcje są dobrze przemyślane i kontrolowane, więc pomoc jest bardzo skuteczna. W najbliższej przyszłości planowane jest otworzenie schronisk dla matek z dziećmi oraz kontynuacja dotychczasowych działań.
Na stronie internetowej Zakonu możemy znaleźć informację, że szukają wolontariuszy, kadry medycznej, a także wsparcia materialnego. Wszystkich chętnych zapraszają do włączenia się w działania pomocowe. Oprócz tego możemy znaleźć tam listy potrzebnych produktów oraz instrukcje ofiarowania darowizn.
Na naszych oczach rozgrywa się ludzka tragedia, nie bądźmy wobec niej obojętni. W obecnych czasach każda pomoc jest na wagę złota, jedną z możliwości pomagania daje Zakon Maltański.
Comments