Nałogowy palacz papierosów mentolowych, wielbiciel likierów, maniak chałwy i marcepanu, pasjonat motoryzacji. Cukrzyk i alergik. Student medycyny. Znany, polski pisarz Hard Science Fiction. Słowem: Stanisław Lem, urodzony 13 września 1921 roku we Lwowie.
Dzieciństwo i młodość spędził pod skrzydłami bogatych rodziców. Jako chłopiec marzył o tym, by zostać uczonym. Pomimo dobrze zdanej matury nie udało mu się dostać na wymarzoną Politechnikę Lwowską. Ostatecznie więc zdecydował się na studiowanie medycyny, dzięki czemu uniknął poboru do Armii Czerwonej. W 1941 roku musiał przerwać naukę przez wzgląd na niemiecką okupację. Pomimo żydowskich korzeni udało się mu uniknąć osadzenia w getcie, co zawdzięczał posiadaniu fałszywych dokumentów. Cztery lata później wraz z całą rodziną został przesiedlony do Krakowa, gdzie ukończył podjęte studia medyczne (choć wiedział, że nie będzie chciał pracować w zawodzie).
W tym okresie zadebiutował jako pisarz, a jego opowiadania zostały opublikowane na łamach „Kuźnicy” i „Tygodnika Powszechnego”. Jego kariera literacka nabrała jednak tempa dopiero po spotkaniu z Jerzym Pańskim w 1950 roku. To za jego namową Lem napisał powieść „Astronauci”, która szybko okazała się być bestsellerem i otworzyła mu drzwi do Związku Literatów Polskich. W kolejnych latach publikuje on kolejne utwory takie jak: “Obłok Magellana”, “Dzienniki Gwiazdowe” czy “Cyberiada”. Coraz częściej porusza tematy filozoficzne, szczególnie skupia się na miejscu człowieka we wszechświecie. Jako futurolog przewiduje powstanie wielu współczesnych urządzeń takich jak: ebooki, druk 3D, a nawet Internet, który powstaje jeszcze za jego życia.
W 1980 roku zostaje nominowany do Nagrody Nobla, która ostatecznie wędruje do Czesława Miłosza. Trzy lata później opuszcza Polskę wraz z całą rodziną z powodu sytuacji politycznej i wyjeżdża do Wiednia. Do Krakowa Lemowie wracają w 1988.
W późniejszym czasie Stanisław Lem znacznie podupada na zdrowiu i umiera 27 marca 2006 roku. Zostaje pochowany na cmentarzu Salwatorskim.
Warto wspomnieć, że imieniem Lema nazwano planetoidę nr 3836 oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego. W Krakowie warto zajrzeć do Ogrodu Doświadczeń jego imienia, czy obejrzeć mural „Robot Lema” przy ulicy Józefińskiej 24. W planach jest także budowa Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”. Obecnie, z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza, obchodzimy Rok Lema, któremu przyświeca hasło: „Lem 2021. Widziałem przyszłość”.
Więcej na temat różnych wydarzeń zob.:
Olga Leśkiewicz
Wszystkie użyte plakaty zostały stworzone przez uczniów z klasy 2C, za co bardzo dziękujemy!
Comments