top of page

Rezencje i nowości wydawnicze


Rozpoczęła się już jesień czyli czas, kiedy zaczyna się szkoła, i co za tym idzie, mnóstwo nauki. Czasami jednak każdy z nas potrzebuje chwili, żeby odetchnąć. Jednym z najlepszych sposobów, by zapomnieć o całym tym stresie i masie zajęć, jest czytanie książek. Poniżej przedstawiamy kilka pozycji książkowych, które kojarzą się nie tylko z ciepłym kocem i kubkiem herbaty.

Recenzje

Zabójstwo Rogera Ackroyda Agatha Christie

Ciepły sweter, dyniowe latte, deszcz dzwoniący o szyby i… nieuchwytny morderca, który grasuje na kartach powieści! Gdy zastanawiam się, jaki gatunek literacki jest idealny na długie, jesienne wieczory, pierwszy na myśl przychodzi mi oczywiście kryminał.

Wyjątkowym sentymentem darzę jedną z książek pióra Agathy Christie, klasyk wśród kryminałów, obowiązkową pozycję dla każdego wielbiciela dobrej literatury. Mowa tutaj o „Zabójstwie Rogera Ackroyda” – fenomenalnej powieści, uważanej za jedno z najświetniejszych i najbardziej znanych dzieł autorki.

Legendarny detektyw Herkules Poirot nawet na emeryturze nie ma spokoju (a przecież chciał się wreszcie poświęcić bez reszty uprawie dyń)! W miasteczku, do którego niedawno się przeprowadził, niespodziewanie ginie zamożny senior rodu, pozostawiając po sobie pokaźny spadek. Wszystkie poszlaki wskazują na to, że zgon nie nastąpił z przyczyn naturalnych. Kto w takim razie zabił? Kilka osób z pewnością miało motyw, by pozbyć się staruszka, ale jednocześnie posiada alibi, a to niezwykle komplikuje sprawę. Na szczęście asystentem detektywa zostaje doktor Sheppard – miejscowy lekarz, który doskonale zna najskrytsze tajemnice niewielkiej społeczności.

Autorka wielokrotnie zbija czytelnika z tropu, „wodząc go za nos”, nawet *rzekomo łamie konwencję kryminału, aby na końcu wyjaśnić wszystkie zagadki. Choć typowałam osoby, które mogły popełnić zbrodnię, zakończenie okazało się zdecydowanie odbiegać od domysłów i po prostu wbiło mnie w fotel! Rozwiązanie (jak to często bywa) było bliżej, niż przypuszczałam…

Przeczytajcie koniecznie, bo nikt nie jest tym, na kogo wygląda…


* Czy jednak na pewno? Zainteresowanych zapraszam do lektury „Posłowia” Anny Gemra znajdującego się w pozycji Wydawnictwa Dolnośląskiego.

Zanim wystygnie kawa Toshikazu Kawaguchi

„Gdybyś mógł cofnąć się w czasie, z kim chciałbyś się spotkać?”

W bocznej uliczce Tokio, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, blasku neonów i samochodowych spalin ukryta jest mała kawiarnia, która przenosi swoich gości w czasie. Spośród wielu zasad najważniejsza jest ta, by wrócić, zanim wystygnie kawa.

Zacznę od plusów książki.

Nie znajdziecie tu długich i nużących opisów. Klarowny styl zdecydowanie ułatwia i przyspiesza czytanie, a minimalistyczna okładka cieszy oko.

Autor przedstawił nienowy pomysł w odświeżonej, nietypowej wersji - tutaj jako wehikuł czasu służy zwykłe krzesło, nie żadna skomplikowana maszyna.

Pomimo zachowania umiaru w kreacji rzeczywistości, powściągliwości w opisywaniu uczyć bohaterów i oszczędności słowa, książka porusza ważne tematy, skłaniając tym samym czytelnika do refleksji. Obserwujemy, jak ponowne skonfrontowanie się z przeszłością pozwala bohaterom zrozumieć lęki i oswoić to, co nieuniknione, daje im nadzieję, zmienia spojrzenie na pewne kwestie, stanowi impuls do zmiany dotychczasowego postępowania.

Teraz czas na wymienienie wad.

Sądzę, że najmniej dopracowane są portrety psychologiczne postaci, przez co bohaterowie wydają się „papierowi”. Wiemy o nich niewiele, na skutek czego nie jesteśmy w stanie utożsamić się z nimi, darzyć ich sympatią lub niechęcią, współczuć im.

Mimo wszystko myślę, że warto sięgnąć po „Zanim wystygnie kawa”, ponieważ płynie z tego utworu ważne przesłanie: ludzie – niezależnie od trudności, z którymi przyszło im się mierzyć – zawsze odnajdą w sobie siłę, by przezwyciężać przeciwności losu.

Potrzeba do tego tylko (lub aż)… serca.


Nowości wydawnicze

„Gambit orangutana. Opowieść o polskich szachach” Kasper Bajon

Premiera: 28.09.2022

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne

Opis od Wydawcy: W czasie głośnego turnieju szachowego w Nowym Jorku w 1924 roku polski szachista Ksawery Tartakower zagrał przeciwko Gézie Maróczyemu nieoczywiste otwarcie, przesuwając piona z pola b2 na b4. Na pytanie, dlaczego wybrał właśnie taki ruch, odpowiedział, że był on rezultatem konsultacji z orangutanem, przed którego klatką spędził kilkadziesiąt minut podczas przedpołudniowej wycieczki do słynnego zoo na Bronksie. Odtąd nazywał je właśnie „debiutem orangutana”.

Szachy to gra, którą inspiruje życie – i która bywa inspiracją. Dla laików pozostają intrygujące i tajemnicze, dla graczy – są ich światem. Kasper Bajon pisze przede wszystkim o złotej epoce polskich szachów, wielkim Akiwie Rubinsteinie, Karolu Irzykowskim, Janie Karskim i Józefie Piłsudskim, o polskich mistrzyniach z okresu międzywojnia oraz o szachach w getcie. Pisze także o Vladimirze Nabokovie, Walterze Benjaminie i Ludwigu Wittgensteinie. Poruszając się ruchem skoczka, odnajduje szachowe tropy w sztuce oraz życiu, własnym i wielkich tego świata.

„Niewyczerpany żart” Wallace David Foster

Premiera (w Polsce): 28.09.2022

Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.

Opis od Wydawcy: Opus magnum Davida Fostera Wallace’a.

Gargantuiczna, błyskotliwa i dowcipna historia o pogoni za szczęściem w Ameryce. Portretująca najbardziej wzruszająco dysfunkcyjną rodzinę, jaka pojawiła się w literaturze ostatnich lat, powieść zgłębia zasadnicze pytania o kondycję człowieka i o rozrywkę: czym ona jest i dlaczego w tak dużym stopniu zdominowała nasze życie; jak pragnienie rozrywki wpływa na naszą potrzebę kontaktu z innymi ludźmi; co o nas mówią przyjemności, które wybieramy.

"Niewyczerpany żart” powszechnie uznawana jest za przełomową amerykańską powieść lat dziewięćdziesiątych i najlepszą jak dotąd próbę uchwycenia rzeczywistości w nierealnym świecie. Główną osią fabuły jest poszukiwanie zaginionej kopii taśmy wideo znanej jako "Rozrywka”: filmu tak zabawnego, że każdy, kto go zobaczy, będzie zmuszony oglądać go w kółko, a zainteresowanie jedzeniem, piciem i podstawowymi warunkami sanitarnymi z czasem wygaśnie.

To pełna rozmachu analiza namiętności i rozkoszy, które czynią nas ludźmi – a także jedna z tych rzadkich książek, które na nowo definiują granice powieści.

„Śmierć nadchodzi jesienią” Agatha Christie

Premiera (w Polsce): 26.10.2022

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Opis od Wydawcy: Najbardziej przerażające i enigmatyczne sprawy Herkulesa Poirot i panny Marple. Agatha Christie i solidna dawka horroru? Tajemnice, nadprzyrodzone moce i snujące się widma? Po trzykroć tak! Kto sądzi, że Christie pisała jedynie klasyczne kryminały, jest w błędzie. Ten zbiór opowiadań udowadnia, jak wszechstronną była autorką. Wisienką na tym torcie grozy jest opowiadanie Żona Kenity w przekładzie Marty Kisiel-Małeckiej. W języku polskim ten tekst ukazuje się po raz pierwszy. Chciałoby się rzec za Herkulesem: Bon appétit, mon ami. Wszak jesienią lepiej zostać w domu i zagłębić się w lekturze, niż niepotrzebnie kusić licho. „Królowa Kryminału w niepublikowanym dotąd po polsku opowiadaniu dowodzi, że nie trzeba setek stron, by zbudować napięcie. Niebywała gratka tak dla Czytelników, jak i dla tłumaczki!” – Marta Kisiel-Małecka

Jagoda Chmiel 1D

Recenzja

Cud, miód malina

Jest to zbiór ośmiu opowiadań z gatunku literatury fantasy napisanych przez Anetę Jadowską. Opowiadają one o kobiecym rodzie Koźlaków. Koźlaczki to wiedźmy i jednocześnie mieszkanki Zielonego Jaru. Jak w każdej rodzinie, tak w rodzinie Koźlaczek występują dobre i złe chwile. Każde opowiadanie opisuje inną wiedźmę. Głównymi bohaterkami książki są Narcyza – przywódczyni rodu, Aronia – jej wnuczka oraz Malina – córka Aronii. Aronia i Narcyza są potężnymi wiedźmami, natomiast Malina nadal poszukuje swojej mocnej strony. Czas akcji rozgrywa się głównie współcześnie. Aneta Jadowska napisała tę książkę jako przerywnik w rozpoczętych przez nią seriach, np. cyklu o Dorze Wilk. Uważam, że mogę polecić każde z ośmiu opowiadań. Są one idealne na jesienne, chłodne wieczory, by oderwać się od codziennych problemów. Jest to lekka i przyjemna lektura. Nadaje się ona zarówno dla osób, które zaczynają dopiero swoją przygodę z fantastyką, jak i dla tych, którzy dobrze znają już ten gatunek.

Nowości wydawnicze

Cuda wianki

31 października nakładem wydawnictwo Sine Qua Non ukaże się kontynuacja książki Cud, miód, malina autorstwa Anety Jadowskiej, pod tytułem Cuda wianki.

Córka Bogini Księżyca

12 października wydawnictwo Young wydało książkę z gatunku fantasy inspirowaną legendą o Chang'e, chińskiej bogini księżyca. Utwór ten opowiada o niezwykłych przygodach mieszkającej i dorastającej na Księżycu Xingyin. Dowiaduje się ona, że tak naprawdę ukrywa się ją przed Niebiańskim Cesarzem, który skazał matkę dziewczyny za kradzież eliksiru nieśmiertelności. Kiedy nadnaturalne zdolności Xingyin ujawniają się, dziewczyna musi uciec z domu. Trafia do Niebiańskiego Królestwa. Poznaje tam syna cesarza, uczy się u jego boku łucznictwa i magii. Pomiędzy nią a księciem rodzi się uczucie. Dziewczyna robi wszystko, by uratować swoją matkę. Książka ta będzie idealna dla fanów lektur czerpiących z mitologii lub legend.

Wiatrołomy

12 października ukazał się również pierwszy tom nowej serii kryminalnej Roberta Małeckiego. Akcja dzieje się w Grudziądzu. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku zaginął dwumiesięczny Filip z rodziny Witbergów. W dochodzeniu w sprawie jego zaginięcia pojawiają się kolejni podejrzani, ale śledczym nie udaje się odnaleźć chłopca. Trzy dekady później komisarz Maria Herman oraz jej partner zawodowy Olgierd Borewicz wyruszają do Grudziądza, by rozwikłać tajemnicę porwania dziecka Witbergów. Jeszcze nie wiedzą, że droga do prawdy doprowadzi ich na krawędź otchłani.

Anna Ziobro 1E

„Niewidzialne życie Addie la Rue”: To książka autorstwa cenionej w ostatnim czasie pisarki fantasy, Victorii Shwab. Przedstawiony w niej motyw jest bardzo oryginalny. Akcja powieści rozpoczyna się w XVII w. Oglądamy świat z perspektywy Adeline - małej dziewczynki, która poznaje go na swój własny sposób. Na przestrzeni kilku rozdziałów widzimy, jak główna bohaterka dorasta i rozwija się jej pasja, jaką jest rysowanie. Dziewczyna w młodym wieku zostaje zmuszona do zawarcia małżeństwa. Jest z tego powodu nieszczęśliwa, bo chce być wolna i realizować swoje pragnienia. Jej marzeniem jest „należeć samej do siebie”, podróżować po świecie oraz oglądać rzeczy, o których do tej pory tylko słyszała w opowieściach. By uniknąć ślubu, ucieka do lasu, gdzie napotyka postać, która wygląda dokładnie jak tajemniczy nieznajomy, którego Addie zwykła była rysować w swoim szkicowniku. Składa on propozycję, której dziewczyna nie jest w stanie odrzucić – spełnieni jej największe pragnienie, jeśli ta sprzeda mu swoją duszę. W tym momencie młoda kobieta podejmuje najważniejszą decyzję w swoim życiu, ale nie jest świadoma tego, jakie będą jej konsekwencje. Dziewczyna otrzymuje dar wiecznej młodości, ale płaci za niego niewyobrażalną cenę. Znika z życia każdego, kto kiedykolwiek ją widzi, w momencie gdy ktoś odwróci od niej wzrok. Nikt o niej nie pamięta. Narracja jest prowadzona w bardzo nietypowy sposób; mniej więcej co jeden rozdział przenosimy się w czasie i oglądamy życie Addie z dwóch perspektyw. To opowieść idealna na jesień ze względu na melancholijny klimat oraz niesamowicie smutną i przesiąkniętą samotnością historię o desperackiej potrzebie nawiązywania relacji międzyludzkich. Gatunek literacki, w jaki wpisuje się ta książka, to teoretycznie fantastyka, natomiast jest ona napisana w sposób, który zdecydowanie wpada w literaturę piękną.

„Jeżycjada” Jest to seria książek autorstwa polskiej pisarki Małgorzaty Musierowicz. Opowiada ona historię rodziny Borejków oraz innych osób, których życie zawsze w jakiś sposób łączy się z tą rodziną. Zbiór historii jest bardzo obszerny; powstaje od 1975 roku, aktualnie ma już 22 tomy. Poznajemy rodzinę Borejków „od podszewki”. Dzięki długości serii z perspektywy każdego tomu możemy obserwować, jak Polska zmieniała się na przestrzeni lat. Akcja ma miejsce w Poznaniu, tam też mieszkają bohaterowie każdej części. Rodzina Borejków przez bardzo długi czas mieszka przy ulicy Roosevelta w dzielnicy Jeżyce, od której wzięła się nazwa serii żartobliwie nawiązująca do homeryckiej „Iliady”. Jest to literatura obyczajowa, opowiadająca o codziennych przeżyciach wszystkich członków rodziny oraz zestawiająca ze sobą ich punkty widzenia. Możemy zobaczyć, jak wygląda rzeczywistość z perspektywy małego dziecka, np. w tomie pt. „Opium w rosole”, młodej dziewczyny, np. w „Imieninach” oraz starszej osoby, np. w „Kalamburce”. To jedna z serii, które pokazują, że aby wciągnąć czytelnika w swój świat, nie zawsze potrzeba alternatywnej rzeczywistości, magii czy niesamowitych wynalazków, wystarczy jedynie opisać życie codzienne w taki sposób, żeby każda osoba czytająca książkę mogła utożsamić się z którymś z bohaterów. W zależności od tomu akcja toczy się w czasie różnych pór roku, ale z każdy z nich ma niesamowicie ciepły, jesienno-zimowy nastrój. Borejkowie są również miłośnikami herbaty, która, wraz z kocykiem, jest nieodłączną częścią jesiennych wieczorów. Polecenia nowości wydawniczych: „Gallant” Jest to nowa książka znanej pisarki literatury fantastycznej, Victorii Schawb. Została ona wydana w Polsce w ostatnim czasie przez wydawnictwo WeNeedYA. Historia w niej opisana opowiada o dziewczynie o imieniu Olivia, która dorasta w szkole dla dziewcząt, nie wiedząc nic o swojej rodzinie i pochodzeniu. Pewnego dnia dostaje list, w którym została zawarta propozycja powrót do domu, tytułowego Gallantu. Kiedy jednak dociera na miejsce, sytuacja wygląda trochę inaczej, niż można by się spodziewać. Olivia odkrywa alternatywną wersję Gallantu, gdzie urzęduje tajemniczy Pan Domu oraz Martwiaki. Czy dziewczyna przezwycięży potrzebę przynależności i postanowi ratować świat przed Panem Domu? „Wilk z lasu” Jest to drugi tom serii pt. „Saga Bies” autorstwa Adama Farbera. Przepiękne polskie wydanie w szacie graficznej w pięknych jesiennych kolorach zdecydowanie zachęca, aby po nią sięgnąć. Jest to seria fantastyczna opowiadająca o magicznej rodzinie Bies, w szczególności o losach rodzeństwa- Saturnina i Dragomiry. Oglądamy ich zmagania z własnymi demonami oraz relacje między nimi a innymi członkami rodziny, w tym zmarłej ciotki, która w interesujący sposób powróciła z zaświatów. Ponadto w serii występuje również wątek kryminalny oraz problematyka dotycząca próby pogodzenia się z utratą bliskiej osoby. Brat i siostra radzą sobie z emocjami w swój własny, pełen magii i niepokojących decyzji, sposób. „Aristotle And Dante Dive Into The Waters of The World” Premiera drugiego tomu książki Benjamina Alire Saenza pt. “Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata” jest momentem wyczekiwanym przez wielu fanów literatury obyczajowej. Te książki z gatunku young adult są napisane w bardzo specyficzny, ale też sprzyjający szybkiemu czytaniu, sposób, zakładający filozoficzne (w nawiązaniu do imienia bohatera) przemyślenia i małą ilość tekstu na stronie. Zadziwiające jest jednak to, jak autor jest w stanie wczuć się w postać piętnastoletniego chłopca, który nie ma pojęcia, jakie jest jego przeznaczenie. Pokazuje życie bez koloryzowania go, w taki sposób, że każdy z nas może się utożsamić z bohaterem. Książki opowiadają historię dwóch kompletnie różnych od siebie chłopców, Ariego i Dantego, których losy splatają się ze sobą, aż w końcu zaczynają tworzyć nierozerwalną całość.

Nina Syrek 1E


Recenzje


"Szóstka Wron" Leigh Bardugo


"Sekret to nie to samo co pieniądz. Wydany nie zachowuje wartości."


Szóstka nastolatków i niezdobyta wojskowa twierdza. Prosty plan i ogromna nagroda. Co może pójść nie tak? Wystarczy osiągnąć niemożliwe i włamać się do Lodowego Dworu, który tak na marginesie nigdy nie został zdobyty, odbić więźnia, który w każdej chwili może rozpętać magiczne piękno, które będzie końcem dla świata oraz przeżyć na tyle długo, żeby odebrać nagrodę. O ile starczy czasu, żeby ją wydać… Do tego zadania Kaz Brekker (nastoletni przestępczy geniusz) potrzebuje na tyle zdesperowanych i niebezpiecznych ludzi, którzy będą skorzy podjąć tę samobójczą misję. A on wie, gdzie ich szukać. Szóstka najniebezpieczniejszych wyrzutków w mieście, którzy razem mogą dokonać niemożliwego. O ile wcześniej się wzajemnie nie pozabijają.


"Szóstka wron" to zdecydowanie moja ulubiona książka fantasy. Jest w pewnym sensie kontynuacją trylogii "Grisza" Leigh Bardugo, ale można właśnie od niej zacząć. Ma wspaniale wykreowanych bohaterów z rozbudowaną historią. Każdy ma swoje duchy przeszłości. Nawet flecista, który popadł w złe towarzystwo. Każdy jest jednak nastolatkiem, któremu brakowało dzieciństwo. Zmienieni przez życie, zniszczeni przez los. Łapią każdą chwilę, która może dać im odrobinę szczęścia. Książka jest pełna cytatów, które rozbawią i dadzą do myślenia. Niektórych z przyszłych czytelników może przerazić jej obszerność, ale moim zdaniem przygoda z wronami była za krótka.


"Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata" Benjamin Alire Saenz


"Może każdy kocha inaczej. Może tylko to się liczy."


Ciągle jesteśmy zmuszani poznawać nowe, dotychczas nieznane. Gdy jednak przychodzi długo wyczekiwany czas bycia nastolatkiem, wcale nie jest tak kolorowo. A Ari i Dante są tacy jak my. Nie do końca rozumieją, co się z nimi dzieje, co czują, kim tak naprawdę są. Dojrzewają, szukając odpowiedzi na coraz to nowe pytania, odkrywają sekrety dorastania, miłości, przyjaźni, życia - innymi słowy wszystkiego, co nas otacza, wszechświata. A wszechświat cały czas zaskakuje. Kto by przypuszczał, że zwykła znajomość nawiązana przez Arystotelesa na basenie aż tak zmieni jego życie? Przecież to miała być tylko lekcja pływania. A jedne wakacje zamieniły się w kolejne.

„Arystoteles i Dante…” to nie zwykła młodzieżówka poruszająca ważne aspekty życia nastolatka. W tytułowych bohaterach możemy odnaleźć siebie. Bo wbrew pozorom życie nastolatków pod wieloma względami jest do siebie podobne, jednocześnie jednak tak różne i niepowtarzalne. Chłopów poznajemy, gdy mają po piętnaście lat. Nasza przygoda z nimi trwa aż przez dwa lata ich życia i kończy się, gdy Ari i Dante mają po siedemnaście lat. Dzięki krótkim rozdziałom książka jest niebywale przyjemna i szybko się ją czyta. Co ważne, pomimo wielu poruszanych problemów, wcale nas nimi nie przytłacza. Co najwyżej filozoficzne spostrzeżenia bohaterów mogą również nam dać do myślenia. Ja jestem nią absolutnie zachwycona i z niecierpliwością czekam na kolejny tom!

Nowości wydawnicze

"Grown" Tiffany D. Jackson

premiera: 12.10.2022

wydawnictwo: We need YA

gatunek: kryminał


Enchanted marzy o tym, żeby zostać gwiazdą sceny muzycznej. Spełnienie marzeń nie przychodzi jednak łatwo. Nie w jej przypadku. Nie, gdy jest się czarnoskórą dziewczyną, która pochodzi z rodziny tradycjonalistów. Ale może droga do sukcesu nie jest taka odległa, jak się wydaje? Na przesłuchaniu zauważa ją legenda R&B Korey Fields. Rozpoczyna więc ono nowy etap w życiu dziewczyny, który okazuje się nie tak kolorowy, jakby sobie tego życzyła. Field przejmuje kontrolę nad życiem i psychiką Enchanted. Prawdziwy problem zaczyna się jednak, gdy pewnego razu budzi się ona z pustką w głowie i krwią na ubraniu oraz dowiaduje się, że legenda R&B nie żyje…

“Ligtlark” Alex Aster


premiera: 28.09.2022

wydawnictwo: Jaguar

gatunek: fantasy


Lightlark to wyspa, która raz na sto lat wyłania się wody. I to właśnie wtedy na jej terenie odbywa się mordercza gra - Centennial. Biorą w niej udział władcy sześciu krain, walczący o zdjęcie klątwy rzuconych na ich krainy. Jednak żeby to się udało, jeden z nich musi zginąć. Każda klątwa jest wyjątkowo okrutna. Przykładem jest ta ciążąca nad Wildling. Skazuje ona obywateli krainy na śmierć zakochanych w nich mieszkańców innych krain, nawet gdy miłość jest odwzajemniona. To sprawia, że inni władcy gardzą ludnością Wildling i czują lęk przed okrutną klątwą - wszyscy z wyjątkiem nieustraszonego Grona z krainy Mrocznych. Jedyną nadzieją mieszkańców Wildling jest ich młoda przywódczyni Isla Crown, która, żeby przeżyć, będzie zmuszona kłamać, zdradzać, oszukiwać. Wszystko się jednak jeszcze bardziej skompiluje, gdy na arenie pojawi się miłość… Podstępy, pułapki, knowania w iście szekspirowskim stylu - to świat, w którym panujący walczą o wolność dla swoich krain.


“Fall in love” Marika Krajniewska

premiera: 28.09.2022

wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

gatunek: obyczajówka, romans


Toruń. Miasto z duszą, która pachnie piernikami. Toruń. Miasto, które ma być nowym początkiem. Toruń. Miasto, w którym on, Adam, zaczyna swoją karierę cukiernika. A ona, Jagoda, jest stałą, tajemniczą klientką jego cukierni. Obydwoje są po przejściach. Każde z nich przeżyło własne rozczarowania: on - związane z dzieciństwem, ona - z małżeństwem. Czasami trzeba bezpowrotnie zamknąć za sobą drzwi, żeby iść w stronę kolejnych, które staną przed nami otworem. Jesienna miłość pachnie cynamonem, wanilią, goździkami, zachęca, ale mimo to czasami jest mglista i pełna melancholii, czasem jest kapryśna, ale tym, którzy docenią jej urok, daje niezwykłe prezenty.

Antonina Krzyżanowska 1E


コメント


bottom of page