top of page

Nowodworczyk z pasją radzi



Ci, którzy dopiero co po raz pierwszy wchodzą w progi naszej szkoły, zawsze jesienią próbują znaleźć odpowiedzi na te same pytania: Jakie jest Pierwsze Liceum Ogólnokształcące w rzeczywistości? Jak sobie poradzić tu z nauką? Jak zdać maturę? Jak najlepiej wykorzystać czas spędzony na Placu na Groblach pod numerem 9? Jednymi z najlepszych odpowiedzi, naszym zdaniem, są rady absolwentów- ludzi, którzy przeszli przez ten szczególny okres, sprostali wszystkim trudnym wyzwaniom i odnieśli rozmaite sukcesy.

Dlatego specjalnie dla Was, drogich Nowodworczyków i Nowodworczanek z pierwszych klas, przedstawiamy trzecią w historii tej gazety serię pt. „Nowodworczyk z pasją radzi”, gdzie wyjątkowi absolwenci tej szkoły przedstawiają rady na przyszłość. Zapraszamy do czytania!


Drogie Koleżanki i drodzy Koledzy, dosyć długo zastanawiałam się, co powinnam poradzić Wam, żeby nie zabrzmieć pusto i wzniośle. Na wstępie chciałabym oznajmić, że nie przeczytacie tutaj żadnych złotych, życiowych sentencji, ani nie napiszę Wam, jak świetnie zdać maturę, bo sama tego do końca nie wiem. Chciałabym tylko powiedzieć, że jesteście inteligentni, zdolni… wystarczający! A jeśli nie macie siły, czy ochoty na bycie produktywnymi uczniami, to nie martwcie się, dajcie sobie czas, odpocznijcie, zajmijcie się swoimi pasjami. Macie prawo być zmęczeni. W końcu nauka to bardzo ciężka praca! Życzę Wam dobrego roku i tego, żebyście zawsze mieli i znajdywali powody, aby uśmiechać się, jak wspaniały pan portier Rysiu!


Elżbieta Sromek, Redaktorka Naczelna gazety The Nowodworek Times w 2020 roku



To Ty, drogi Nowodworczyku i droga Nowodworczanko, masz wycisnąć z tej szkoły ile się da, nie odwrotnie. Nie lekceważ więc swoich potrzeb: dbaj o sen, pij wodę zamiast tzw. „kawy” z automatu na dole, jedz zdrowo (byle nie pierogi z mięsem przy zamkniętych oknach). Nie musisz za wszelką cenę walczyć o czerwony pasek. Raczej skup się na istotnych dla Ciebie, ze względu na obecne zainteresowania bądź wymarzony kierunek studiów, przedmiotach. Nie rezygnuj ze spotkań towarzyskich czy relaksującego wieczoru z serialem - zachowaj albo znajdź swoją wcale nie „guilty” pleasure. Co więcej, nie bój się zrobić “coś nadto” - zaangażuj się w międzyszkolny projekt, sparing debatancki, konferencję naukowa, trening sekcji koszykarskiej, czy wolontariat w sąsiedniej podstawówce. Tam będziesz miał/miała ogromne pole do nauki miękkich umiejętności, które nie tylko przygotują Cię na rozmowę kwalifikacyjną, ale również pomogą ukształtować swój charakter.

Warto wiedzieć jeszcze parę ważnych rzeczy. Po pierwsze: ani podczas rekrutacji na dany profil, ani składając deklarację maturalną nie przesądzasz o swojej przyszłości. Po drugie - drzwi do gabinetu psycholożki to nie droga bez powrotu. Po trzecie: grono pedagogiczne tworzą ludzie.


Kamila Grudniewska, Wiceprezydentka SU I LO w 2019 roku, przewodnicząca Sekcji Charytatywnej w 2020 roku, laureatka Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie i Olimpiady Wiedzy o Prawach ucznia,



Drodzy pierwszoklasiści! Jestem przekonany, że każdy z Was, jeszcze przed rozpoczęciem nauki w Pierwszym Liceum zapoznał się z setką opinii na temat szkoły, czy to od znajomego absolwenta, obecnego ucznia albo starszej sąsiadki, której córka 20 lat temu skończyła Nowodworek. Wszystkie znane Wam opinie i zasłyszane historie z Placu na Groblach, połączone z Waszym (jak na razie krótkim) personalnym doświadczeniem naszej szkoły najprawdopodobniej nie doprowadziły do żadnych sensownych wniosków. Gdybym dokładnie 4 lata temu, po miesiącu nauki, został zapytany: "Czy Nowodworek to fajna szkoła?", to pewnie odpowiedziałbym: "to nie ma tak, że fajny albo, że nie fajny". Dlaczego? Ponieważ z jednej strony jest dużo nauki, ale w sumie “nie ma tragedii”. Perspektywy są i nie ma ich jednocześnie. Bo najlepsze imprezy, jakie miał mój znajomy, to te nowodworskie, ale z drugiej strony ludzie są okropnie sztywni. Każdy jest nastawiony na wyścig szczurów, a ja zdążyłem poznać świetnych znajomych.

Nowodworków jest dokładnie tyle, ile Nowodworczyków. Dlatego to, co słyszymy o szkole od innych, bardzo często może się wykluczać.

Na prośbę redaktora naczelnego TNT (którego serdecznie pozdrawiam!) podzielę się z Wami kilkoma radami dotyczącymi życia w szkole. Tak więc, za pomocą tego przydługiego wstępu chciałem wam przekazać, żebyście nie skupiali się na tym, co usłyszeliście od innych, a raczej próbowali od samego początku odkrywać tę szkołę po swojemu. Bez kompleksów. 4 lata temu czułem się naprawdę mały wokół ludzi, którzy mnie otaczali. Myśl tego, że pochodzę z małej miejscowości, mieszkam w internacie i nie skończyłem żadnego "prestiżowego" gimnazjum raczej nie napawała mnie wiarą w siebie. Rok później zostałem Prezydentem naszego Samorządu. Mam nadzieję, że nie zabrzmi to ckliwie i coachingowo: najprawdopodobniej dostałeś się do tej szkoły dzięki ciężkiej pracy i wysiłkowi, jakie włożyłeś w swój rozwój przez wiele lat. Już udowodniłeś, że zasługujesz, aby tu być (a progi punktowe są całkiem wysokie, więc jest z czego być zadowolonym!).

Lubisz sztukę? Szopka Nowodworska czy KPP to tylko jedne z możliwości. Sport? Pokochasz Zimną Wojnę. Jeśli lubisz się uczyć, to spokojnie, tego Ci nie zabraknie. Ale Nowodworek to nie tylko budynek, lekcje czy wydarzenia. Nowodworek to przede wszystkim ludzie. W tej szkole naprawdę można spotkać niesamowicie wiele osób, które mogą zmienić wasze życie. Na pewno można też spotkać kogoś, kto dzieli z Tobą pasje i zainteresowania. Tak więc moim zdaniem, jeśli włożycie w poszukiwania odpowiednią ilość energii i chęci, możecie odnaleźć tutaj swoje miejsce na ziemi. Nie zawsze będzie z górki, w końcu Semper in altum, ale to nie jest przeszkoda do zbudowania własnego, fajnego Nowodworka.

A jeżeli okaże się, że NWD nie jest dla Ciebie? Czy warto pomyśleć o zmianie profilu bądź szkoły? Cóż, nie ma co się załamywać. To zwykle trudne decyzje, ale Pani Profesor Kanach mówiła nam przez 3 lata, żeby nie brać wszystkiego zawsze dosłownie, zupełnie na poważnie i nie przejmować się wieloma rzeczami. Ostatnia rada ode mnie: zawsze słuchajcie Profesor Kanach.


Jan Róg, Prezydent SU I LO w 2020 roku, aktor Szopki Nowodworskiej - odtwórca ról kolejno: Pana Profesora Michała Furmanika w 2019 roku i Pana Dyrektora Jacka P. Kaczora w 2020 roku.



Comments


bottom of page