top of page

Koła w I LO



Pamiętam, że kiedy po raz pierwszy pojawiłam się w Nowodworku, wybór kółek oszołomił mnie i zaskoczył. Chciałam robić absolutnie wszystko i wszystkiego spróbować. Niestety nie zawsze jest na to czas. Dlatego w tym roku przygotowałam krótki przegląd kółek szkolnych w Nowodworku, choć dodam, że z powodu pandemii COVID-19 część kółek ograniczyła swoją działalność. Nie jest również możliwe, by napisać o wszystkich zajęciach dodatkowych. Część kółek, takich jak: Koło Przyjaciół Japonii, zajęcia z koszykówki czy Klub Wyspiańskiego nie zostały uwzględnione w tym artykule. Pomimo to mam nadzieję, że ułatwi wam on wybór zajęć pozalekcyjnych, które będą przynosić Wam satysfakcję i sprawiać radość.

O naszych szkolnych kółkach opowiedzą Wam ich uczestnicy:


Chór Nowodworski

Chór Nowodworski działa pod batutą dyrygenta Ryszarda Źróbka już od blisko 30 lat. Próby chóru odbywają się w szkolnej auli, po lekcjach. Najczęściej ustalana jest godzina rozpoczęcia, nie ma godziny zakończenia próby - ale uwaga! - zawsze możecie przyjść na tyle na ile możecie - na 30 minut czy 2 godziny. Spotkania odbywają się najczęściej od 3 do 5 razy w tygodniu - próby są ruchome, co tydzień dostajemy nowe rozpiski, lecz najczęstszymi dniami są: środa, piątek, sobota. Tutaj dzieje się tak samo jak w przypadku długości prób - przychodzicie tak często, jak możecie, ważne jest, aby być regularnym! Uczeń, który chciałby śpiewać w chórze, nie musi mieć wyjątkowych umiejętności lub wykształcenia muzycznego. Liczą się dobre chęci i zaangażowanie. W ramach chóru uczymy się współpracy, samodzielności oraz oczywiście śpiewu. Śpiewamy na wszelkiego rodzaju koncertach. Są one niesamowitym przeżyciem, a oklaski na ich koniec pamięta się długo. Jeżeli jesteś osobą ambitną, zaangażowaną, chcącą poznać ludzi z różnych klas i stworzyć z nami Chór Nowodworski, zapraszamy.

Do zobaczenia na próbie, przyszły sopranie/alcie/tenorze/basie! <33

Ola Bilska

łączniczka Chóru Nowodworskiego


Siatkówka Żeńska

SKS

Zajęcia Szkolnego Klubu Sportowego odbywają się w sali gimnastycznej w każdy czwartek od godziny 15:00 do 17:15. Uczestniczki ćwiczą pod okiem Pana Profesora Michała Karasińskiego. Liczba miejsc w drużynie jest ograniczona, dlatego co roku przeprowadzany jest trening rekrutacyjny. Jeśli jednak przegapiłaś jego termin, nie przejmuj się :). Zawsze możesz podejść do Pana Profesora, który powie Ci czy zostały jakieś wolne miejsca. Podczas spotkań tego kółka będziesz mogła nie tylko ćwiczyć swoją formę fizyczną, ale również poznać nowe osoby. Zawodniczki tworzą związaną i zgraną grupę, chciałoby się rzec: prawdziwą drużynę. Dziewczyny chodzące na SKS mają nawet własną wigilię! Oczywiście biorą też udział w różnych zawodach, na przykład w Zimnej Wojnie z V LO. Jeśli jesteś osobą lubiącą sport (a w szczególności siatkówkę), kochasz rywalizować i chciałabyś reprezentować NWD podczas różnych wydarzeń sportowych, to SKS jest kółkiem dla Ciebie!

Na pytania odpowiadała

Natalia Starzak


Cheerleaderki i Cheerleaderzy


Cheerleaderki Nowodworka to zdecydowanie najlepsze zajęcia dodatkowe w tej szkole. Treningi odbywają się raz w tygodniu; w obecnym roku szkolnym jest to środa od 15:45 do 18:00. Spotkania w sali gimnastycznej obejmują rozgrzewkę i ćwiczenia układów, które wymyślamy same z niezastąpioną pomocą naszej opiekunki, Pani Profesor Bogumiły Latinek. Żeby zostać cheerleaderką lub cheerleaderem, wystarczy mieć dobrą energię, poczucie rytmu i lubić tańczyć. Niczego więcej nie wymagamy, chociaż wiadomo, że dodatkowe umiejętności są mile widziane. Za uczestnictwo każda cheerleaderka ma zwolnienie z w-fu i zagwarantowaną 6 z tego przedmiotu. Jeśli chodzi o cheerleaderów, to potrzebni nam są chłopcy silni i odpowiedzialni, ponieważ ich głównym zadaniem jest wyrzucanie cheerleaderek w powietrze oraz podnoszenie niektórych z nas. Chyba nie muszę wspominać jak cudowna atmosfera panuje na każdym treningu, ile zabawy sprawia tworzenie kroków czy dobieranie muzyki i jaka adrenalina towarzyszy występom. Dzięki czasowi spędzonemu w drużynie zyskałam pewność siebie i umiejętność pracy w grupie, a także wytrwałość i zdecydowanie lepszą kondycję fizyczną. Mogę absolutnie szczerze powiedzieć, że taniec z tymi dziewczynami to jedna z najlepszych rzeczy, jakie spotkały mnie w szkole.

Amelia Skop

wicekapitan cheerleaderek



Ankietawka,

Szkolne Koło Filmowe


Ankietawka to oficjalne Szkolne Koło Filmowe. Zrzesza ona wszystkich chętnych. Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia czy to w oglądaniu filmów, czy też w ich tworzeniu, a jedynie w miarę sprawny dostęp do messengera. Za swój cel ustanowiliśmy sobie integrację uczniów z pozornie różnych środowisk. W tym momencie Koło posiada 35 aktywnych członków. Spotykamy się dwa razy w miesiącu. Staramy się, żeby przynajmniej jedno z tych spotkań było na żywo. W czasie świąt, czy też przerw wakacyjnych zazwyczaj zwiększamy ich ilość. Podczas spotkań na żywo oglądamy film w kinie, a później przy kawie, herbacie czy ciastku omawiamy go. Kiedy wybieramy opcję online, łączymy się na discordzie i przy jednoczesnym oglądaniu filmu komentujemy go. Spotkania trwają nawet 6h. Od niedawna naszym opiekunem jest Pan Profesor Jan German. Posiadamy grupę na Facebooku i Twitterze oraz konto na Instagramie, gdzie codziennie rano umieszczane są memy (niekoniecznie o tematyce filmowej). Utrzymujemy współpracę z innymi kołami szkolnymi między innymi z TNT. W ciągu roku szkolnego planujemy wiele ciekawych inicjatyw, o których z pewnością wkrótce się dowiecie. Zapraszamy! Żeby się dopisać do Ankietawki, wystarczy napisać na priv przez naszego ig (@ankietawka_nwd), podejść, napisać do mnie lub innego członka koła filmowego.


Olga Pabisek

założycielka Ankietawki



Debaty Oksfordzkie


Koło debat oksfordzkich to miejsce, w którym spotkać się mogą zarówno osoby, które z debatowaniem nie miały wcześniej nic wspólnego, jak i te aktywnie debatujące. Dla tych pierwszych zajęcia są doskonałą okazją do poznania podstaw retoryki i argumentacji. Dla tych drugich – okazją do poszerzenia warsztatu retorycznego i postawienia kolejnych kroków w przygodzie z tym jedynym w swoim rodzaju sportem. Sportem, bo wybierana każdego roku reprezentacja uczestniczy w małopolskim turnieju Szkoła Debaty oraz w Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich. W tym semestrze koło już wystartowało, a jego termin ustalono na środę o 17:20. Więcej informacji o nim znajdziecie na naszej grupie na Facebooku – Nowodworskiej Lidze Debat.


Koło w roku szkolnym 2021/2022 prowadzi członkini Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców i nasza absolwentka, Irena Worobkiewicz. Opiekunką koła od wielu lat pozostaje Pani Profesor Marta Karpiel.


Jacek Słomian

Reprezentant szkoły w debatach oksfordzkich


The Nowodworek Times

gazetka szkolna


Nie można napisać artykułu o kółkach szkolnych w gazetce szkolnej, nie wspominając o TNT, prawda? Jesteśmy wydawani online, w formie miesięcznika. Jako redakcja spotykamy się kilka razy w miesiącu, zwykle podczas długich przerw lub po lekcjach w formie online. Podczas takich spotkań ustalamy wspólnie tematy artykułów oraz ich autorów na kolejny numer. Staramy się uwzględnić w nich najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, ale tak naprawdę możesz pisać, o czym zechcesz. Naszym opiekunem jest cudowna Pani Profesor Barbara Weżgowiec, a redaktorem Wojtek (naprawdę świetny człowiek).

Po takim spotkaniu mamy mniej więcej dwa tygodnie na przesłanie gotowego tekstu, który następnie przechodzi przez korektę. Gazeta to również zdjęcia, strona internetowa i grafika. Jeśli twoją pasją jest jakakolwiek z tych dziedzin, jesteś zainteresowany dziennikarstwem, poezją, literaturą, filmoznawstwem, teatrologią, kulturoznawstwem, historią, muzyką, albo jeszcze innymi rzeczami i tematami, o których można pisać, to nasza redakcja jest idealnym miejscem dla Ciebie.

Berenika Kowalska,

jedna z dziennikarek TNT



Nowodworskie Koło Informatyczne


Spotkania kółka docelowo odbywają się co tydzień. Nasze zajęcia na zmianę skupiają się na rozwiązywaniu zadań z matematyki dyskretnej i algorytmiki. Jest to świetny wybór dla osób, które wiążą swoją przyszłość z kierunkami matematyczno-informatycznymi, takimi jak np. matematyka komputerowa. W chwili obecnej nie posiadamy opiekuna kółka. Jest to duża zaleta, gdyż jesteśmy dzięki temu bardziej elastyczni. Jeśli chcesz do nas dołączyć, wystarczy po prostu wypełnić ankietę, która była przeze mnie dodawana do "Nowodworek Info".

Mikołaj Gazeel

założyciel kółka



Wiadomości o kółkach w całość zebrała Olga Leśkiewicz, dziennikarka TNT


Comments


bottom of page