Wakacje się niestety skończyły i nie został po nich już żaden ślad, jednak, mimo wielu niepewności, oznacza dwie rzeczy, które nastąpiły i z którymi, już od miesiąca, żyjemy: powrót klas drugich i trzecich, oraz przyjście nowych uczniów z klas pierwszych (których serdecznie witamy!) do naszej szkoły.
W tym celu ja oraz inni Nowodworczycy chciałbym wam wszystkim pokazać i/lub przypomnieć, co nam nasza szkoła oferuje oraz jak sobie dobrze w nim radzić, zarówno naukowo, jak i pozanaukowo.
Przyznam się szczerze- jest to dla mnie, z pozoru, proste zadanie, jednak w rzeczywistości okazuje się być bardzo trudne. W normalnych czasach My, Nowodworczycy i Nowodworczanki, stosowaliśmy wiele sposobów przekazywanych przez pokolenia by ułatwić sobie i innym życie szkolne. Działało też wiele sekcji i organizacji w szkole, które przyczyniały się do Naszego rozwoju. Jednak Covid-19 de facto wywrócił wszystko do góry nogami. Przez to wiele rzeczy, do których byliśmy przyzwyczajeni, przestały działać w znany Nam sposób, bądź nie działają w ogóle. Toteż spróbuję jednocześnie przypomnieć o pięknej przeszłości i tradycji, a także przekazać rady aktualne dzisiaj.
Jak dobrze się uczyć?
Jest to pytanie, które od niepamiętnych czasów zadają sobie pokolenia uczniów spędzająca ogrom czasu w budynku przy Placu na Groblach 9.
Sam się wielokrotnie nad tym zastanawiałem i po roku nauki wyciągnąłem parę wniosków, które myślę, że przydadzą się również Wam.
1.Rób to po swojemu
Każdy z nas jest inny, przez to jedna metoda nauki niekoniecznie będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni będą robili kolorowe notatki, drudzy wezmą do ręki podręczniki.. Część będzie, potocznie mówiąc, brała korki, a części wystarczy to, co Pan/Pani Profesor przekazuje uczniom na lekcji. Dlatego powiem, że najlepszy sposób, jakim możesz się uczyć, powinien być dla wygodny, przyjemny i ułatwiający rozumienie właśnie dla Ciebie!
To może pozwolić Ci na większe sukcesy w nauce.
2. Pytaj innych
Czasami może się okazać, że Twoi koledzy są w stanie przekazać Ci wiedzę lub wyjaśnić coś w taki sposób, że nawet trudne zagadnienia nie będą stanowiły dla Ciebie problemu. Moja rada: jeżeli czegoś nie wiesz lub nie jesteś pewien, śmiało pytaj znajomych z klasy albo starszych kolegów, którzy chętnie pomogą.
3. Wysypiaj się dobrze
Dobry sen to jeden z ważniejszych elementów produktywnego życia młodego (i nie tylko) człowieka, to on wpływa na późniejsze nasze nastawienie. Idealnie widać to na przykładzie nauki w naszej szkole. Czasem może się zdarzyć, że trzeba spędzić w szkole ponad 8 godzin, iść na dodatkowe zajęcia, spotkać się z przyjaciółmi, czy odrabiać zadania domowe. Najlepszą pomocą i, zdecydowanie, wytchnieniem jest właśnie dobry sen.
Dlatego - wyśpij się, a kolejny dzień na pewno będzie łatwiejszy do przeżycia!
4. Rozwijaj się
Jak pewnie wiesz, szkoła jest głównym miejscem do nauki, ale nie jedynym. Jeżeli podczas lekcji usłyszałeś o czymś, co Cię zainteresowało - poczytaj o tym w wolnej chwili. Możesz też oglądnąć na YouTubie filmik poświęcony temu zagadnieniu lub posłuchać transmisji omawiającej temat z dziedziny, która jest Tobie najbliższa. Takie formy nauki, szczególnie związane z pasjami, mogą zostać z Tobą na długo.
Z mojego doświadczenia wiem, że w taki sposób można nauczyć się najwięcej.
Aktywności pozaszkolne
Jeden z profesorów uczących w pierwszym LO powiedział kiedyś, że “nie samą nauką żyje Nowodworczyk”. Jest to zdecydowanie prawda. W naszym liceum istnieje całe mnóstwo możliwości nawiązywania kontaktu ze społecznością szkolną. Różnorodne zajęcia pozalekcyjne, zespoły oraz sekcje mogą dać Wam szansę na rozwijanie własnych zainteresowań, odkrywanie siebie oraz budowanie nowych relacji. Choć wiem, że w tym roku może to wszystko wyglądać inaczej niż normalnie, chciałbym, żebyście przeczytali, co wasi starsi koledzy przeżyli, czego doświadczali dzięki różnym aktywnościom, które polecają także Wam.`Może wybierzecie coś dla siebie?
Chór I LO
według Mateusza Marachy
Chór nowodworski jest, przede wszystkim, miejscem, które nie tylko inspiruje mnie do różnych ciekawych rzeczy, ale też pozwala się zrelaksować po długim, często ciężkim, dniu nauki. Kiedy śpiewam, zwiększam w sobie poczucie własnej wartości. Nie mógłbym nie wspomnieć też o tym, że nie wyobrażam sobie prowadzenia zajęć przez kogoś innego niż profesor Źróbek, właśnie on potrafi nas zachęcić i zmotywować do podjęcia wyzwania bycia członkiem chóru. Nie mówię, że każdy Nowodworczyk powinien być chórzystą, lecz sądzę, iż wszyscy powinni przynajmniej spróbować - przyjść na próbę, zobaczyć i usłyszeć naszą pracę, by nie przegapić czegoś, co potencjalnie mogłoby stworzyć piękne wspomnienia z czasów szkolnych, bo czy to nie one mogą stać się najlepszymi chwilami w życiu?
Szopka Nowodworska
opowiada Julia Kobiela
Szopka to spektakl teatralny, w którym uczniowie parodiują nauczycieli. Trwa ona od października (kiedy organizujemy castingi - aktualnie trwają na nie zapisy!*) do grudnia, kiedy Szopkę wystawiamy. Tworzą ją w całości uczniowie - piszą scenariusz, muzykę oraz scenografię, a przede wszystkim odgrywają role swoich profesorów. Szopka jest świetną aktywnością, ponieważ integruje uczniów ze wszystkich klas, a mimo to każdy znajdzie jakieś miejsce dla siebie, ponieważ są 3 sekcje (aktorska, scenografia i muzyczna).
Ja szopkę wspominam bardzo dobrze, oprócz obowiązków jakie się z nią wiążą była to naprawdę super zabawa. Polecam serdecznie wszystkim przyjście na castingi w październiku!
Sekcja Charytatywna
mówiła - Anna Pocztowska
Od zawsze angażowałam się w pomoc charytatywną, m.in. wysyłając potrzebne rzeczy dla dzieci z bliskowschodnich krajów ogarniętych wojną. Po przyjściu do naszej szkoły chciałam brać udział lub organizować podobne akcje w Krakowie, w które mogliby zaangażować również koledzy i koleżanki z Nowodworka. Gdy dowiedziałam się, że w szkole istnieje Sekcja Charytatywna, natychmiast do niej dołączyłam. Dziś, wraz z Kamilą Grudniewską organizujemy różne wydarzenia zarówno w szkole (np. zbiórka żywności dla domu św. Brata Alberta podczas wigilii klasowych), jak i poza nią (np. zbiórka z PCPM podczas Zimnej Wojny). Ludzie, którzy nam. przy ich organizacji i realizacji, pomagają, są bardzo sympatyczni i empatyczni. Ich towarzystwo, a także świadomość tego, że możemy rzeczywiście wesprzeć ludzi w potrzebie, bardzo mnie zachęca do działania i angażowania się w te akcje. Mam nadzieję, że to zachęci również Was.
Szkolne konkursy piosenek
przedstawiła - Zuzanna Kaczorowska
Jako uczennica klasy 1 eg, brałam udział w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej i Koncercie Piosenki Musicalowej i Filmowej. Były to dla mnie (i dla całej szkoły) ważne wydarzenia, które zostały zorganizowane bardzo sprawnie, m. in. dzięki Profesor Tylibie, jej pomocnikom, a także grupie technicznej. Zadbali oni o to, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Już na próbach spotkałam bardzo utalentowanych uczestników, którzy ostatecznie zaprezentowali się rewelacyjnie, sprawiając, że poziom występów był wysoki, a koncert ujmujący. Pomimo lekkiej tremy, wspominam te wydarzenia bardzo pozytywnie, wiem też, że chętnie wezmę w nich udział w tym roku szkolnym. Chciałabym również spróbować swoich sił w Konkursie Piosenki Polskiej. Serdecznie zachęcam wszystkich zainteresowanych do udziału, jest to naprawdę wspaniałe doświadczenie!
Stołówka Polakowski
zrecenzował dla Was jedyny godny krytyk - Kasper Kądziołek vel Kulinarny Kondzioł
W renomowanej restauracji Polakowski, która działa już od 1891 roku na każdej długiej przerwie ustawiają się kolejki, które przypominają poprzedni ustrój. Aby oszczędzić sobie czasu warto zakupić obiad na jednej z wcześniejszych przerw. Wtedy staniesz w krótszej kolejce z pewnością, że starczy dla ciebie jedzenia. Menu nie jest stałe, choć posiada kilka tradycyjnych punktów (pierogi, naleśniki na słodko i słono), ale po kilku tygodniach poznasz wszystkie propozycje. Jedzenie u Polakowskiego, nie tylko dostarczy wrażenie kulinarnych, ale pozwala poznać ludzi i wszystkie Nowodworskie ploty. Smacznego!
Nowodworskie Koło Przyjaciół Japonii
z opinii Karoliny Ożóg
Nowodworskie Koło Przyjaciół Japonii to miejsce dla każdego miłośnika Azji. Choć nawet mało zainteresowani odnajdą tam coś dla siebie. Wspólne spotkania kulturowo-jezykowe, wyjścia do muzeum Kultury i Techniki Japońskiej "Manggha", wizyty gości z Japonii, pokazy sztuk walki i parzenia herbaty, czy wymiana do kraju Kwitnącej Wiśni to tylko nieliczne wydarzenia mające miejsce w ciągu minionych trzech lat. Bardzo polecam to Koło każdemu. Dzięki niezwykłej atmosferze panującej na spotkaniach zdobywa się tam wspaniałe wspomnienia na długi czas.
Sekcja sportowa
- kierownik Sekcji: Klaudia Wiśniowska
Sekcje sportową prowadzę już 2 lata i jest to, moim zdaniem, idealne miejsce dla osób, które chcą działać w Samorządzie Uczniowskim, a ich pasją jest sport. Jako sekcja, zajmujemy się organizacja sportowych wydarzeń szkolnych. Możemy także proponować nowe formy zawodów, jeśli tylko jest chęć ze strony uczniów i możliwość ich przeprowadzenia. Co roku organizowany jest Turniej Noworoczny z V LO, przeprowadzamy również Międzyklasowy Turniej Siatkówki, Dzień Sportu, czy turniej tenisa stołowego. Działając w sekcji sportowej warto ściśle współpracować z nauczycielami wychowania fizycznego, dyrekcją i opiekunami samorządu, gdyż to oni pomagają w przygotowaniu eventów, wspierają, nadzorują i zawsze służą pomocnym słowem.
Radio Nowodworek
według Olgi Pabisek
W naszej szkole na przerwach uczniom często towarzyszy muzyka udostępniana przez Radio Nowodworskie. W projekt zaangażowani są uczniowie z różnych klas, o odmiennych gustach muzycznych, przez co melodie mogą dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców. Również podczas kwarantanny znaleźli oni sposób na ukazanie, że muzyka nie ma granic i utworzyli oni “Radio Nowodworek” na Spotify. Można znaleźć tam kilkanaście tematycznych playlist, które mogą pomóc w poszukiwaniu muzycznych inspiracji w tym trudnym czasie, kiedy nie możemy korzystać z radiowęzła.
Cheerleaderki
- Oliwia Pietrzyk
Do drużyny cheerleaderek dołączyłam na początku poprzedniego roku szkolnego i w tym momencie nie wyobrażam sobie powrotu do szkoły bez wspólnych treningów. Duża grupa i świetna atmosfera sprawiają, że zajęcia upływają w mgnieniu oka. W zeszłym roku trenowałyśmy 3godziny lekcyjne w tygodniu, zamiast wf’u, pod okiem profesor Bogumiły Latinek. Wybór muzyki i tworzenie choreografii zależą w głównej mierze od nas. Gotowe układy co roku byly prezentowane na międzyszkolnych zawodach sportowych. Nasz ostatni występ miał miejsce w czasie Zimnej Wojny z V LO i jego nagrania można obejrzeć w internecie.
Olimpiady
przedstawił Wiktor Putowski
Swoją przygodę z olimpiadami (ściślej rzecz biorąc- historycznymi) zacząłem w pierwszej klasie. Od samego początku chciałem pracować więcej niż na samych lekcjach, gdyż daje mi to sporo frajdy. Najpierw moim opiekunem był profesor Urbanek, następnie profesor Sokalski. Przygotowanie do olimpiad zdecydowanie różni się od zwykłej nauki. Nauczyciel schodzi wtedy na drugi plan, służy bardziej radą i wsparciem, a nie pokazuje palcem, co trzeba zrobić. Większość czasu uczeń samodzielnie musi szukać potrzebnych informacji i analizować materiały. Dla niektórych ten tryb pracy może być z początku ciężki, ale jeśli tylko dana osoba jest zainteresowana przedmiotem to nie powinna mieć wielkich problemów. Czas poświęcony nauce do olimpiady daje też sporo korzyści, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowanie do matury. Pomaga nauczyć się zarządzania czasem, przyzwyczaja do myślenia pod silnym stresem. Według mnie, nawet jeśli ktoś nie osiągnie wybitnych wyników, to i tak warto próbować - dla nowego doświadczenia.
Nowodworskie Koło Debat,
które zostały opisane przez Olę Taran
Koło debat to koło z długą już tradycja i sukcesami w Nowodworku. Co roku prowadzone jest przez naszych absolwentów, którzy są członkami Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców. Podczas zajęć można nauczyć się podstaw retoryki i argumentacji, nauczyć się wypowiadać publicznie oraz poprawić swoją pewność siebie. Oprócz tego uczymy się debatować drużynowo w różnych formułach, najczęściej oksfordzkiej. Zwyczajowo w drodze eliminacji wybierana jest jedna reprezentacja, która następnie uczestniczy w małopolskim turnieju Szkoła Debaty i/lub Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich. Nic straconego jeśli nie dostaniecie się do tej reprezentacji! Tutorzy przygotowują także pozostałych chętnych do startu w wielu innych turniejach o różnorodnych tematach (m. in. debaty filmowe, ekologiczne czy historyczne).
Nawet podczas pandemii odbywały się oratorskie potyczki online! Koło debat to też świetne miejsce by poznać nowe osoby i zacieśnić z nimi więzi podczas debatanckiej współpracy, super sprawa!
Wojciech Seweryn
ZDJĘCIA: Chór - fot. Maciej Hojnowski, 430-lecie Nowodworka
Szopka - grafika z fanpage'a Szopka Nowodworska Stołówka - Instagram @kulinarnykondzioł Sekcja Sportowa - fot. Joanna Maślankiewicz, Zimna Wojna 2020
Cheerleaderki - fot. Joanna Maślankiewicz, Zimna Wojna 2020
Jeśli myślicie, że to już wszystkie z możliwych nowodworskich aktywności to mocno się mylicie!
Na koniec chcielibyśmy Was zaprosić do dołączenia do redakcji gazetki szkolnej The Nowodworek Times! Jesteście tu mile widziani i jeśli chcielibyście, by Wasze teksty, czy grafiki pojawiły się na łamach (aktualnie, niestety, wyłącznie) internetowego czasopisma to zachęcamy do postawienia odważnego kroku, jakim będzie skontaktowanie się z redaktor naczelną - Elżbietą Sromek.
Serdecznie Was wszystkich pozdrawiamy, życzymy udanych kolejnych miesięcy roku szkolnego oraz chętnego podejmowania się różnych kreatywnych, twórczych i ubogacających codzienność zajęć!
- Elżbieta Sromek
Commentaires